Wybieranie uczelni i kierunku studiów

Ten artykuł pomoże Ci zdecydować, jaki kierunek i na jakiej uczelni studiować. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak porównywać ze sobą uczelnie, jak przygotować się do dni otwartych i z kim rozmawiać podczas nich.

Wstęp

Gdy wybierasz kierunek studiów, przemyśl, czy naprawdę interesuje Cię dany obszar nauki. Warto również pomyśleć, co chciałbyś/chciałabyś robić po ukończeniu studiów – iść do pracy, a może kontynuować studia? To zwiększy Twoje szanse na to, że dobrze wybierzesz kierunek studiów.

Programy studiów składają się z różnorodnych zajęć, na przykład wykładów, seminariów czy praktyk zawodowych. Twój kierunek może obejmować staż, wyjazdy terenowe lub praktyki, które będą miały miejsce poza kampusem, w wielu różnych miejscach.

Większość kursów na studiach jest ocenianych na różne sposoby, na przykład poprzez egzaminy, prace pisemne, prezentacje, projekty, oceny praktyk. Prawdopodobnie na Twoim kierunku część zajęć będzie wymagać także pracy grupowej.

Programy studiów zawierają listę poszczególnych przedmiotów, które są związane z danym kierunkiem. Niektóre zajęcia są obowiązkowe, ale część z nich możesz wybrać (są to tak zwane przedmioty fakultatywne lub ogólnouniwersyteckie). Za udział w zajęciach otrzymujesz punkty ECTS, które świadczą o Twoich postępach w studiowaniu. Każdego roku musisz zebrać liczbę punktów ECTS, określoną w programie studiów na danym kierunku. Najczęściej jest tak, że niektóre zajęcia będziesz lubić bardziej, a inne mniej; z jednych będziesz uzyskiwać lepsze oceny, z innych gorsze, ale wszystkie z nich są ważne i stanowią istotny wkład w Twoje postępy w nauce.

Co to dla mnie znaczy?

Wybór właściwego kierunku studiów jest najważniejszy w procesie decyzji, czy pójść na uniwersytet, czy też nie. Warto wiedzieć, jakie tematy i przedmioty składają się na Twój kierunek studiów, a także w jaki sposób prowadzone są zajęcia i jak będziesz oceniany/a w ramach danego przedmiotu. To może pomóc Ci w podjęciu decyzji, czy kierunek studiów jest dla Ciebie odpowiedni.

Kiedy już zdecydujesz się na kierunek studiów, kolejnym etapem jest znalezienie właściwej uczelni, na której będziesz go studiować. To wcale niełatwe zadanie! Jest wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę wybierając uczelnię; prawdopodobnie pierwszym pytaniem, które musisz sobie zadać, to: “Czy chcę zamieszkać z dala od domu?”. Jest to trudna decyzja dla każdego studenta/studentki, a dla studenta/studentki z autyzmem/zespołem Aspergera może być to wyjątkowe wyzwanie.

Skorzystaj z możliwości odwiedzenia różnych uczelni, rozejrzyj się po kampusach, zobacz akademiki, spróbuj porozmawiać z prowadzącymi zajęcia… spróbuj i postaraj się poczuć, jak będzie wyglądało Twoje życie na danej uczelni.

Co dalej?

Dowiedz się więcej o kierunkach studiów, które Cię interesują.

Praktyczne wskazówki

To ważne, aby dowiedzieć się więcej na temat uczelni oraz kierunku studiów, który Cię interesuje, zanim się nie niego zdecydujesz – na przykład, jakie metody nauczania są stosowane, w jaki sposób studenci są oceniani?

  1. Poszukaj informacji o uczelniach i kierunkach przez nie oferowanych w internecie. Zwykle każdy Wydział na uniwersytecie ma swoją stronę internetową i zakładkę “Dla kandydatów” z informacjami o programie studiów i kryteriach rekrutacji na danych kierunek.
  2. Udaj się na dni otwarte organizowane przez różne uczelnie – zwykle odbywają się one pod w drugiej połowie roku akademickiego (kwiecień-czerwiec), więc trzeba zaplanować taką wizytę na długo przed rekrutacją.
  3. Zapoznaj się z rankingami uczelni i kierunków publikowanymi w internecie (np. ranking Perspektywy).
  4. Przejrzyj media społecznościowe związane z danym kierunkiem i znajdź lub spytaj o opinię obecnych studentów

Pomyśl, co jest dla Ciebie ważne

Jeśli odwiedzasz kilka różnych uczelni, może być Ci trudno połapać się w tym, co oferuje która uczelnia. Kiedy odwiedzasz uczelnię, weź ze sobą aparat fotograficzny i notatnik i staraj się spisywać najważniejsze informacje. Niektórzy studenci uważają, że warto robić tabele, w których porównuje się ofertę uniwersytetów.

Może być pomocne rozważenie następujących kwestii:

  • odległości między Twoim miejscem zamieszkania a kampusem;
  • opłaty za studia i inne wydatki, które będziesz musiał/a ponieść w związku ze studiowaniem, np. koszt sprzętu niezbędnego do studiowania;
  • koszt akademika lub innego zakwaterowania;
  • jak dużo godzin zajęć będziesz mieć w tygodniu;
  • przyjazność uczelni dla studentów ze spektrum autyzmu;
  • wsparcie oferowane dla osób ze spektrum autyzmu na uczelni;
  • racjonalne dostosowania (udogodnienia) związane ze studiowaniem, oferowane dla osób ze spektrum autyzmu;
  • dostępność biblioteki;
  • dostępność cichych miejsc do pracy;
  • aktywności poza nauką (np. koła naukowe, imprezy samorządu studenckiego – zależnie od tego, co Cię interesuje).

Każdy student ma własne priorytety – pomyśl, co jest ważne dla Ciebie!

Poznaj program studiów

Studenci ze spektrum autyzmu twierdzą, że często trudno im zrozumieć, w jaki sposób różne moduły w ramach programu studiów czy też konkretne przedmioty są ze sobą powiązane i dlaczego wszystkie z nich są wymagane do zaliczenia. Kiedy będziesz na dniu otwartym na uczelni, poproś koordynatorów przedmiotów, by Ci to wyjaśnili. Często nazwy modułów w programie studiów nie mówią wiele o ich zawartości – znów, najlepiej jest zapytać o szczegóły koordynatora przedmiotu lub modułu o wyjaśnienia w tej kwestii.

Porozmawiaj ze studentami

Często gospodarzami dni otwartych są studenci, czasem nazywani “Ambasadorami Uczelni”. Porozmawiaj z nimi, jeśli to możliwe, aby dowiedzieć się o ich wrażeniach dotyczących studiowania w danej uczelni. Radzimy, by powiedzieć otwarcie o swoim spektrum autyzmu i opowiedzieć o swoich potrzebach, co lubisz, czego nie lubisz, i w czym jesteś dobry/a.

Pomocny może być też kontakt z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych przed pójściem na uczelnię. Możesz umówić się na spotkanie, na którym dowiesz się, jakie wsparcie podczas studiów możesz otrzymać jako osoba ze spektrum autyzmu. Być może uda się zorganizować Twoje spotkanie z osobą ze spektrum autyzmu, która jest już studentem tej uczelni, aby mogła się ona z Tobą wymienić doświadczeniami.

Pytania do przemyślenia

Kilka punktów do przemyślenia, gdy wybierasz kierunek i uczelnię, na której będziesz studiować:

  • Co Cię interesuje? Czy jest jakiś obszar studiów, dzięki któremu w przyszłości podejmiesz swoją wymarzoną karierę?
  • Czy chcesz mieszkać nadal w domu i dojeżdżać na uczelnię?
  • Czy byłoby dla Ciebie w porządku mieszkać samodzielnie, poza domem rodzinnym?
  • Czy jesteś świadomy/a nakładu pracy, którego wymaga dany kierunek studiów? (pamiętaj, że wiele czasu spędzisz na samodzielnej nauce).
  • W jaki sposób przedmioty na tym kierunku są oceniane?
  • Czy ten kierunek studiów wymaga od Ciebie dodatkowych zakupów? (np. sprzętu elektronicznego, oprogramowania, sprzętu ochronnego? Takie wydatki mogą być bardzo kłopotliwe, jeśli nie jesteś na nie przygotowany/a!)
  • Czy sprawdziłeś/aś, jakie wsparcie uczelnia oferuje dla studentów ze spektrum autyzmu?
  • Jeśli chcesz, sprawdź w Samorządzie Studenckim, do jakich związków studenckich i kół naukowych możesz dołączyć.

Dodatkowe informacje i linki

O autorze

Autor oryginału: Jackie Hagan, Learning Support Coordinator, University for the Creative Arts at Rochester.

Autor wersji polskiej: mgr Iwona Nowakowska, Uniwersytet Warszawski

Jak oceniasz ten artykuł?

Podziel się swoją opinią i pomóż nam udoskonalić ten poradnik.

Wypełnij krótką ankietę, klikając w ten link.