Jakie wsparcie dla studentów ze spektrum autyzmu jest dostępne na Uniwersytecie?

Uniwersytet oferuje wiele możliwości wsparcia dla studentów, w tym dla studentów ze spektrum autyzmu. Ponieważ uniwersytet jest bardzo dużą instytucją, nie zawsze wiemy do kogo i w jakiej sprawie możemy się zgłosić. W tym artykule znajdziesz informacje na temat oferowanego wsparcia.

Wstęp

Wspieraniem studentów na Uniwersytecie Warszawskim zajmuje się kilka różnych instytucji. Do wsparcia studentów ze spektrum autyzmu powołane zostało Centrum Wsparcia Akademickiego (CWA) Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UW. W Centrum tym możesz uzyskać pomoc w dostosowaniu zajęć i zaliczeń do swoich potrzeb, a także wsparcie specjalistów i innych studentów (tzw. tutorów). Więcej informacji o wsparciu oferowanym w CWA znajdziesz w kolejnych częściach tego artykułu.

Wsparciem psychologicznym studentów zajmuje się Centrum Pomocy Psychologicznej (CPP). W CPP przyjmują psychologowie, którzy mogą pomóc studentom z problemami emocjonalnymi, np. objawami depresji czy lęku. CPP oferuje też grupy wsparcia oraz warsztaty dotyczące m.in. radzenia sobie z emocjami. Warto pamiętać, że pomoc udzielana w CPP jest krótkoterminowa i nie zastępuje psychoterapii.

Wsparcie dla studentów oferują również poszczególne wydziały. W kwestiach związanych z organizacją zajęć i egzaminów możesz zgłosić się do Prodziekana ds. studenckich na swoim wydziale. Jeśli nie jesteś pewien/pewna, w jaki sposób poprosić Prodziekana o wsparcie, mogą Ci w tym pomóc konsultanci w Centrum Wsparcia Akademickiego.

Wreszcie w niektórych sprawach możesz uzyskać wsparcie od innych studentów. Na każdym wydziale działa samorząd studencki, a ponadto istnieje samorząd ogólnouniwersytecki. Możesz się do nich zgłosić na przykład z pytaniem o aktywne organizacje studenckie, koła naukowe czy wydarzenia kulturalne i integracyjne dla studentów. Ponadto, studenci z innych krajów studiujący na Uniwersytecie mogą zgłosić się do Welcome Point UW.

Co to dla mnie znaczy?

Konsultacje ze specjalistami

W Centrum Wsparcia Akademickiego BON UW możesz uzyskać wsparcie konsultanta studenckiego. W czasie pierwszego spotkania konsultant porozmawia z Tobą o tym, jakiego wsparcia możesz potrzebować i powie Ci, jakie są następne kroki. Jeśli będzie to konieczne, konsultant pomoże Ci wypełnić dokumentację wymaganą do otrzymania danej formy wsparcia. Konsultant może też doradzić Ci w kwestiach związanych z planowaniem przebiegu studiów i zaliczeń, a także pomóc w kontakcie z wykładowcą lub Kierownikiem Jednostki Dydaktycznej/Prodziekanem ds. studenckich. 

Możesz też skorzystać ze wsparcia psychologa. Rolą psychologa jest rozmowa i wsparcie w zakresie problemów emocjonalnych i psychicznych, których możesz doświadczać podczas studiowania. W razie potrzeby psycholog może zasugerować Ci skorzystanie z psychoterapii lub pomocy psychiatry. Wsparcie psychologa jest obecnie realizowane w Centrum Pomocy Psychologicznej, a od stycznia 2021 r. będzie dostępne również w CWA.

Ostatnim rodzajem konsultacji jest konsultacja z lekarzem psychiatrą. Możesz się na nią zapisać przez BON UW. Psychiatra może doradzić Ci sposób postępowania w przypadku nasilenia problemów emocjonalnych lub psychicznych (np. depresji, lęku, epizodów psychotycznych). Psychiatra przyjmujący w BON UW nie prowadzi jednak leczenia farmakologicznego, więc jeśli istnieje taka konieczność, lekarz wskaże Ci możliwości uzyskania wsparcia w poradni zdrowia psychicznego.

Dostosowania związane z przebiegiem studiów

Na spotkaniu w Centrum Wsparcia Akademickiego BON UW konsultant może pomóc Ci złożyć wniosek o indywidualną organizację studiów. Może ona obejmować wiele różnych form dostosowania zajęć i zaliczeń do Twoich potrzeb, m.in.:

  • zwiększenie limitu nieobecności na zajęciach;
  • wydłużenie czasu składania prac pisemnych;
  • wydłużenie czasu trwania zaliczenia czy egzaminu;
  • indywidualizacja terminów zaliczeń i/lub egzaminów;
  • możliwość pisania egzaminu w osobnej sali;
  • dostosowanie warunków odbywania egzaminu ustnego (np. wydłużony czas na odpowiedź);
  • możliwość nagrywania zajęć

i inne, jeśli są potrzebne.

Konsultant może również pomóc Ci złożyć wniosek o urlop zdrowotny, który pozwoli Ci na przerwę w studiowaniu w sytuacji przeciążenia obowiązkami, kryzysu psychicznego lub innych problemów zdrowotnych. Możesz też wnioskować o urlop z prawem do zaliczania przedmiotów. Musisz jednak wtedy zadeklarować, które przedmioty będziesz zaliczać, a ocena uzyskana z egzaminów z tych przedmiotów będzie obowiązująca. 

Zgodę na urlop zdrowotny oraz indywidualną organizację studiów wydaje Kierownik Jednostki Dydaktycznej (zwykle jest to Prodziekan ds. Studenckich Twojego wydziału).

Konsultacje sprzętowe i wypożyczalnia sprzętu

W BON UW możesz skorzystać z konsultacji sprzętowych. Dotyczą one tego, czy przydatne byłyby dla Ciebie rozwiązania technologiczne wspierające proces studiowania. Będziesz mógł także wypróbować oraz wypożyczyć wybrany, dostępny w BON UW, sprzęt.

Dostępne są szkolenia z zakresu:

  • oprogramowania wspierającego proces studiowania;
  • obsługi komputera / tabletu i podstawowych aplikacji   z wykorzystaniem klawiatur wirtualnych i przełączników;
  • konfiguracji komputera / tabletu  pod kątem opcji dostępności,
  • korzystania z USOSweb.

Istnieje również możliwość przygotowania innego wsparcia technologicznego / szkolenia, w zależności od potrzeb studenta wynikających z niepełnosprawności i / lub programu studiów.

Aby skorzystać z konsultacji, umów spotkanie z pracownikiem wcześniej telefonicznie: (22) 55 20 843 lub pisząc na adres j.rymkiewicz@uw.edu.pl lub s.piekarski@uw.edu.pl 

Inne usługi

BON UW oferuje także szereg innych usług, na przykład Akademicką Bibliotekę Cyfrową, usługi transportowe, tłumacza Polskiego Języka Migowego czy wsparcie asystenckie. W szczególności jeśli masz problemy współtowarzyszące spektrum autyzmu, porozmawiaj o tym z konsultantem BON UW. Dzięki temu oferowane Ci wsparcie będzie możliwie najlepiej dopasowane i najskuteczniejsze. Pełną listę usług dostępnych w BON UW dla studentów z różnymi trudnościami znajdziesz tutaj: https://bon.uw.edu.pl/uslugi/ 

Co dalej?

Rozważ zgłoszenie się do Centrum Wsparcia Akademickiego BON UW, żeby dowiedzieć się więcej o możliwościach wsparcia

Praktyczne wskazówki

Jeśli nie jesteś pewien/pewna, do której instytucji zgłosić się po wsparcie, napisz lub zadzwoń do BON UW, w ramach którego działa Centrum Wsparcia Akademickiego przeznaczone dla studentów ze spektrum autyzmu. Na konsultację w Centrum można umówić się mailowo, pisząc na adres bon@uw.edu.pl, lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 55 24 222.

Dokładne informacje o tym, jak się zgłosić, znajdziesz w tym artykule.

Dodatkowe informacje i linki

Centrum Wsparcia Akademickiego BON UW https://bon.uw.edu.pl/spektrum

Centrum Pomocy Psychologicznej UW http://cpp.uw.edu.pl/

Samorząd Studencki (ogólnouniwersytecki): http://samorzad.uw.edu.pl/

Akademicka Biblioteka Cyfrowa https://www.abc.uw.edu.pl/

Biuro Karier UW http://biurokarier.uw.edu.pl/home

Dział Technologii i Adaptacji BON UW https://bon.uw.edu.pl/uslugi/centrum-komputerowe/ 

Welcome Point UW http://welcome.uw.edu.pl/ 

Informacje o usługach oferowanych w BON UW (dotyczy różnych niepełnosprawności): https://bon.uw.edu.pl/uslugi/

O autorze

Autor: mgr Iwona Nowakowska, Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UW, dr Mateusz Płatos, Wydział Psychologii i Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UW

Konsultacje: mgr Patrycja Klimczak, Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UW; mgr Agnieszka Bysko, Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UW .

Jak oceniasz ten artykuł?

Podziel się swoją opinią i pomóż nam udoskonalić ten poradnik.

Wypełnij krótką ankietę, klikając w ten link.