Jak naprawdę wyglądają studia na uniwersytecie?

Trudno wyobrazić sobie, jak wyglądają studia na uniwersytecie, dopóki sami nie staniemy się studentami. Ponadto każdy uniwersytet i kierunek studiów jest inny. Łatwiej więc stwierdzić, czym nie jest studiowanie, niż czym naprawdę jest! Wiele osób mówi, że studia są zupełnie inne niż szkoła, praca czy życie rodzinne. Jak zatem wygląda życie studenta? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, bazując na wypowiedziach studentów i absolwentów uniwersytetu.

Brama Uniwersytecka

Wstęp

„Jestem przerażony perspektywą pójścia na studia, zwłaszcza w innym mieście, ponieważ bardzo nie lubię zmieniać swoich przyzwyczajeń”.

Osoba rozważająca pójście na studia

„Moje doświadczenia na studiach były naprawdę dobre. Miałem dużo więcej kontroli nad swoim otoczeniem, więc byłem dużo szczęśliwszy niż w szkole. W liceum miałem plan lekcji, na który nie miałem wpływu, ale już podczas ferii czy wakacji nie było żadnego planu – nie wiedziałem, jak sobie z tym poradzić. Na uniwersytecie miałem dużo większą kontrolę nad tym, jak spędzam czas”. 

Michał, absolwent uniwersytetu

Studiowanie na uniwersytecie jest dla każdego nowym doświadczeniem. Choć studenci cieszą się z perspektywy większej niezależności, w rzeczywistości nawiązywanie nowych znajomości, przyzwyczajanie się do nowego środowiska i wymagań może być dużym wyzwaniem. Przystosowanie się do roli studenta musi więc zająć trochę czasu.

Jedną z najlepszych (ale i najtrudniejszych!) rzeczy w studiowaniu jest to, że nikt Cię nie sprawdza i nie mówi Ci, co masz robić. Będąc studentem, szybko przekonasz się, że musisz być samodzielny. Inni będą wymagać od Ciebie sprawnego opanowania nowego materiału, zaplanowania, kiedy będziesz się uczył, decydowania, które prace są najważniejsze i przestrzegania nakładających się na siebie terminów. Do tego dochodzi samodzielne układanie planu zajęć i rejestracja na zajęcia, a także utrzymywanie życia towarzyskiego!

Typowe wyzwania, które stoją przed studentami, to:

  • Zarządzanie czasem – jedna z najtrudniejszych rzeczy w byciu studentem, zwłaszcza na pierwszym roku, kiedy wszystko jest nowe.
  • Radzenie sobie z dużą ilością materiału do nauczenia, często bardzo różnorodnego, który musimy opanować szybko i efektywnie.
  • Nowi ludzie – wykładowcy, studenci, a czasem też współlokatorzy.
  • Większa samodzielność – zwłaszcza dla osób, które wyprowadzają się z domu, dużym wyzwaniem mogą być nowe obowiązki: robienie zakupów i gotowanie, pranie czy zarządzanie budżetem.
  • Dostęp do informacji, które nie są zgromadzone w jednym miejscu (ważne jest regularne sprawdzanie poczty studenckiej oraz zapisanie się do grup studenckich w mediach społecznościowych!).
  • Orientacja na kampusie – choć na kampusie i w internecie znajdziemy mapki, dobrze jest poświęcić trochę czasu na zorientowanie się, gdzie są budynki, z których będziemy korzystać. Gubienie się na kampusie jest zupełnie normalne!

Co to dla mnie znaczy?

“Mam problem z ogarnianiem swojego życia i z trudem przychodzi mi planowanie. Niepokoi mnie odpowiedzialność związana z samodzielną nauką. Obecnie znajduję czas na szkołę, ale [jest o tyle łatwiej, że] mieszkam w domu z rodzicami”.

Osoba rozważająca pójście na studia

„Standardowa odpowiedź jest taka, że musisz samemu znaleźć rozwiązania swoich problemów i że jest to kluczowy element twojego doświadczenia jako studenta. Dla osób ze spektrum autyzmu jest to jednak zwykła strata czasu, a do tego jest to bardzo nieefektywne. Nie ma żadnych procedur sprawdzania, jak radzi sobie student. Nawet upewnienie się, czy student przychodzi na zajęcia lub czy w ogóle bywa na kampusie byłoby dużą pomocą”.

Obecny student

Życie studenta to przede wszystkim większa niezależność i idąca za tym odpowiedzialność za to, jak wykorzystasz swój czas i wykonasz swoje obowiązki. Nikt nie będzie sprawdzał na bieżąco, czy chodzisz na zajęcia i odrabiasz prace domowe. Większość obowiązkowych prac ma odległe terminy oddania, a liczba nieobecności jest zliczana dopiero pod koniec zajęć. Używanie kalendarza jest bardzo pomocne, a jeśli zapiszesz wszystko w jednym, najlepiej elektronicznym kalendarzu, możesz otrzymywać przypomnienia na telefon lub komputer.

Co dalej?

Pomyśl, w jaki sposób zorganizujesz swój czas na uczelni i spróbuj zapisywać wszystko w kalendarzu.

Praktyczne wskazówki

  • Zorganizuj sobie miejsce pracy – miej stałe miejsca do nauki w domu lub korzystaj z biblioteki. Znajdź miejsce, gdzie możliwie mało rzeczy Cię rozprasza. Upewnij się, że wszystko, co jest na Twoim biurku, jest Ci potrzebne do studiowania.
  • Zarządzaj swoim czasem – zastanów się, które Twoje aktywności są bezproduktywne, a pochłaniają Ci dużo czasu i spróbuj je ograniczyć. Zaplanuj sobie dzień w taki sposób, że np. przeglądanie internetu nie zajmuje Ci więcej niż godzinę; jeśli chcesz wyjść gdzieś lub zrelaksować się wieczorem, zacznij naukę z samego rana itd.
  • Znajdź sposób na złe dni – są dni, kiedy nic Ci nie wychodzi, nie wiesz, jak zrobić pracę domową, trudno Ci się skupić, opanowuje Cię stres i napięcie… wtedy powiedz: STOP! Idź na spacer, do kina lub zrób coś, co naprawdę lubisz. Czasami musimy po prostu pozwolić sobie odpocząć i zająć się przez chwilę czymś innym.
  • Wypracuj dobre nawyki – ucz się systematycznie każdego dnia. Dzięki temu unikniesz stresu uczenia się „na ostatnią chwilę”.
  • Dbaj o siebie – jedz i pij zdrowo i regularnie, codziennie bierz prysznic, dbaj o czyste ubranie, ćwicz fizycznie kilka razy w tygodniu i upewnij się, że dobrze się wysypiasz.
  • Po prostu zacznij – czasem najtrudniej jest zacząć naukę, zwłaszcza gdy egzamin lub termin oddania pracy jest jeszcze daleko. „Swobodne pisanie” może pomóc przezwyciężyć blokadę w pisaniu – spróbuj przez 10 minut pisać (lub rozwiązywać zadanie) nawet, jeśli nie do końca wiesz, jak to zrobić. Często pozwala to złapać rytm i wykonać pracę. Są też inne sposoby, np. rozpisanie struktury pracy w Wordzie: tytułów rozdziałów, podtytułów, listy z podpunktami, które potem przekształcisz w zdania i akapity.
  • Zadbaj o relacje – wszystko na uniwersytecie jest związane z kontaktem z ludźmi, co dla niektórych może być trudne. Z drugiej strony podtrzymywanie kontaktów z innymi wymaga dużo więcej samodzielności niż w szkole. Zadbaj o relacje z kolegami i koleżankami ze studiów – dołącz do koła naukowego lub organizacji studenckiej; zapisz się do grup studenckich w mediach społecznościowych; korzystaj z zaproszeń na wyjścia towarzyskie i imprezy studenckie, jeśli czujesz się na siłach.

Pytania do przemyślenia

  1. Jeśli wyprowadziłeś/aś się z domu (lub planujesz wyprowadzkę), czy umiesz przygotować sobie prosty posiłek, zrobić pranie i zarządzać swoimi finansami? Warto przećwiczyć te umiejętności przed pójściem na studia i zaplanować, w jaki sposób będziesz wykonywać wszystkie te obowiązki. Jeśli to możliwe, spróbuj zaplanować także swoje wydatki i budżet, którym dysponujesz. Uniwersytet oferuje też stypendia socjalne oraz za dobre wyniki w nauce, z których możesz skorzystać, jeśli spełniasz odpowiednie wymagania. Załóż sobie konto w banku, jeśli jeszcze go nie masz.
  2. Czy wiesz, w jaki sposób korzystać z kalendarza w Twoim telefonie lub na komputerze? Czy wiesz jak korzystać z platformy internetowej uniwersytetu (USOS) na komórce? 
  3. Czy potrzebujesz wsparcia w zarządzaniu czasem, robieniu notatek lub czytaniu tekstów naukowych? Możesz skorzystać z warsztatów oferowanych m.in. przez bibliotekę uniwersytecką, Biuro Karier, Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych i Centrum Pomocy Psychologicznej lub kursów umiejętności akademickich (oferowanych czasem w ramach kursów ogólnoakademickich).

Dodatkowe informacje i linki

Przewodnik dla studentów I roku UW (2020/2021)

Informacje dla studentów I roku UW (2020/2021)

Poradnik dla studenta I roku UW (wersja 2017/2018 – pewne informacje mogą nie być aktualne, za to poradnik jest bardzo szczegółowy).

O autorze

Autor oryginału: dr Marc Fabri, Leeds Beckett University

Autor wersji polskiej: dr Mateusz Płatos, Uniwersytet Warszawski

Jak oceniasz ten artykuł?

Podziel się swoją opinią i pomóż nam udoskonalić ten poradnik.

Wypełnij krótką ankietę, klikając w ten link.