Dlaczego warto zgłosić się do BON UW?

Aleksandra Rosochacka, Konsultantka ds. Studenckich w BON UW, opowiada o tym, dlaczego warto zgłosić się po wsparcie do BON UW, jak przygotować się do pierwszego spotkania oraz jaką pomoc w studiowaniu można uzyskać.

Photograph of Aleksandra Rosochacka

Czy zgłoszenie się do Biura ds. Osób Niepełnosprawnych jest trudne?

Zgłoszenie do BON to nic trudnego. Wymaga napisania maila (bon@uw.edu.pl ) lub wykonania telefonu  do naszego sekretariatu (22 55 24 222). Możesz wybrać dogodną dla siebie formę.
Dzięki Twojemu zgłoszeniu ustalimy dostępny i dogodny dla Ciebie termin konsultacji – czyli spotkania  z konsultantem ds. studenckich. Dyżury dla studentów odbywają się zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych. Dzięki temu konsultant będzie miał zarezerwowany dla Ciebie czas, a Ty unikniesz oczekiwania w kolejce.

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z konsultantem w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych?

Przed pierwszym spotkaniem możesz wypełnić kwestionariusz rejestracyjny (dostępny na naszej stronie internetowej https://bon.uw.edu.pl/dla-studentow/rejestracja-w-bon/). Jeśli któreś pytanie będzie dla Ciebie kłopotliwe lub niezrozumiałe, możesz je pominąć i poprosić o pomoc pracownika BON podczas wizyty w biurze.

Na konsultację możesz przynieść pozyskaną dotychczas dokumentację wskazującą na ewentualne trudności, których możesz doświadczać w związku ze studiowaniem. Taką dokumentacją może być np. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, opinia z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej, ale również zaświadczenia i opinie lekarskie.

Zarówno kwestionariusz rejestracyjny, jak i dokumentacja są przydatne, nie są jednak niezbędne do przyniesienia na pierwszą  wizytę w BON. Kwestionariusz można otrzymać i wypełnić również w naszym Biurze. A dokumentację można dostarczyć lub dosłać w późniejszym terminie.

Dlaczego warto powiedzieć konsultantowi w BON o swoich trudnościach?

Przede wszystkim podzielenie się z nami informacją o diagnozie pozwoli zapewnić Ci odpowiednie wsparcie. Ma to szansę poprawić  Twoje funkcjonowanie w roli studenta i w społeczności akademickiej. Przedstawiona w BON dokumentacja często prowadzi do lepszego zrozumienia Twojej sytuacji.

Pamiętaj, że bez Twojej zgody BON nigdy nie ujawnia nikomu szczegółów dotyczących Twojej diagnozy, sytuacji zdrowotnej, ani tego, jaki jest charakter Twoich trudności. Na Wydział kierujemy jedynie ogólne informacje o problemach i trudnościach, które wpływają na wypełnianie zadań akademickich, a uzasadniają rekomendowane wsparcie. Jeśli sytuacja na studiach wymaga przekazania bardziej szczegółowego opisu Twoich trudności, to Ty decydujesz, jakie informacje mogą zostać przekazane i komu.

Jakie wsparcie można uzyskać w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych?

Można starać się o przyznanie Indywidualnej Organizacji Studiów poprzez dostosowanie formy uczestnictwa w zajęciach oraz form zdawania egzaminów. Można też wnioskować o wydłużony czas trwania egzaminów i zaliczeń.

W razie pogorszenia sytuacji można ubiegać się o przyznanie urlopu zdrowotnego.

W Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych UW prowadzimy również wypożyczalnię sprzętu – studenci mogą wnioskować o bezpłatne użyczenie elektronicznych urządzeń przenośnych takich jak laptopy, tablety lub dyktafony.

Dla studentów posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest też możliwość ubiegania się o stypendium oraz o przyznanie wsparcia asystenta.

Co powiedziałaby Pani osobom ze spektrum autyzmu, które zastanawiają się, czy zgłosić się do Biura ds. Osób Niepełnosprawnych?

W BONie możesz liczyć na empatię i chęć pomocy. Powiedz nam czego potrzebujesz, a my postaramy się zapewnić Ci odpowiednie dostosowanie lub wsparcie.

Każdy student, nawet z tą samą diagnozą, jest zupełnie inny. Różne są ich doświadczenia i potrzeby. Mamy pewne doświadczenie i wypracowane metody postępowania bowiem grupa studentów ze spektrum jest w społeczności akademickiej  coraz liczniejsza. Ale jesteśmy otwarci na różne rozwiązania. Muszą one być dostosowane do indywidualnych potrzeb studenta.

A jeśli proponowane wsparcie nie będzie Cię satysfakcjonować, to zawsze możesz się wycofać.

Jakie trzy najważniejsze rady związane z pierwszym zgłoszeniem do Biura ds. Osób Niepełnosprawnych przekazałaby Pani studentom ze spektrum autyzmu?

• BON jest Biurem, którego celem jest wsparcie studenta na studiach, ma Ci pomóc.

Nie musisz się martwić, możesz śmiało opowiedzieć o swojej sytuacji. Jesteśmy tu dla studentów, a wszystkie dane przekazane do BON są poufne.

• Pamiętaj, że nie ma głupich pytań.

Jeśli coś jest dla Ciebie niezrozumiałe, nieprecyzyjne lub chcesz się upewnić, to śmiało możesz dopytać.

• Postaraj się  przypomnieć sobie swoje dotychczasowe doświadczenia ze szkoły podstawowej, z gimnazjum i liceum lub technikum.

Co sprawiało Ci trudność? Co Ci pomogło? Spróbuj sobie przypomnieć swoje strategie. Jak sobie radziłeś z tymi sytuacjami? Twoje doświadczenia są bardzo cenne i mogą być dla Ciebie bardzo pomocne na studiach.

O Autorce:

Aleksandra Rosochacka jest konsultantką ds. studenckich w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego.